Elektrárne do vrecka

V dnešnej dobe mobilných zariadení a neustáleho online pripojenia je pre mnohých vážnou otázkou ako zabezpečiť energiu pre mobilné zariadenie v prípade,

Solárna nabíjačka Blitzwolf 15W
Solárna nabíjačka Blitzwolf 15W
Solárna nabíjačka Blitzwolf 15W [/caption]že sa športuje, cestuje, kempuje, ide sa na turistiku, cyklistiku atď. Napríklad mobilné telefóny, až na niektoré výnimky, je potrebné nabíjať cca raz za deň, dva. Na ich dobíjanie je možné využívať rôzne pomôcky, ako je power bank, ale tie je potrebné tiež dobíjať. Jednou z možností je dobíjanie solárnymi nabíjačkami. Tie nám zabezpečujú energiu zo slnečného žiarenia, mnohé dokážu dobíjať (samozrejme so zníženým výkonom) aj pri zamračenom počasí. Na trhu sa dajú nájsť mnohé nabíjačky, a problém vzniká pri výbere, akú solárnu nabíjačku si vybrať. Dôležité je vybrať si, na aké účely bude solárna nabíjačka slúžiť, v akých podmienkach sa bude používať, a aké zariadenia, podľa výkonu, má nabíjať.

Výkon je dôležitý

Solárny skladateľný panel 80W
Solárny skladateľný panel 80W
Ak potrebujete nabíjať energeticky náročnejšie zariadenia ako iPad, alebo potrebujete nabíjať viacero zariadení naraz, potrebujete výkonnejšiu solárnu nabíjačku. Vo všeobecnosti budete potrebovať minimálne 15 wattový panel. V prípade, že sa rozhodnete nabíjať laptop, budete potrebovať baterku a regulátor (prevodník). A ak chcete nabíjať zariadenia používané na bežnú elektrickú sieť, budete potrebovať poriadne výkonný panel (nad 25 wattov, batériu a prevodník na jednosmerný-striedavý prúd).

Pozor na nízke ceny
Pri výbere panelu s nízkym výkonom len kvôli ušetreniu peňazí treba byť opatrný. Často sú to zariadenia s malým panelom, ale v konečnom dôsledku skončíte frustrovaní dĺžkou času nabíjania. Pri nabíjaní telefónov solárnou nabíjačkou s výkonom 4-6 wattov to trvá často 3-6 hodín, zatiaľ čo z elektrickej siete alebo solárnou nabíjačkou s vyšším výkonom trvá nabíjanie 1-2 hodiny.

Akým prúdom nabíjate?
Treba si však dávať pozor nielen na výkon, ale aj na intenzitu nabíjacieho prúdu. Mnohé zariadenia vyžadujú vyšší prúd, aby fungovali správne (typickým je iPhone, iPad, ktoré potrebujú 2 ampére). V najlepšom prípade by mala mať solárna externá nabíjačka na mobil výstupný výkon minimálne na úrovni dobíjaného zariadenia, v horšom prípade je to rozdiel medzi nabíjaním zariadenia, alebo nenabíjaním.

Solárna nabíjačka Goal Zero a powerbank
Solárna nabíjačka Goal Zero a powerbank
Mnohí výrobcovia uvádzajú výkon a intenzitu napätia jedným maximálnym číslom aj v prípade, že má nabíjačka dva a viac výstupov. V praxi to môže znamenať, že maximálna prúd je 2.1A, ale po pripojení druhého zariadenia sa tento prúd rozdelí. Iní uvádzajú maximálny prúd 2.1A, čo znamená že jeden konektor dodáva 2.1A a druhý 1A a nabíjajú obidva konektory súčasne. Toto je znak výkonného zariadenia, ale prečítajte si dôkladne špecifikácie k produktom, pretože je náročné zovšeobecňovať.

Na slnku záleží
Veľmi dôležitý fakt pri výbere solárnej nabíjačky je množstvo slnečného svetla a počet slnečných hodín cez deň, resp. koľko hodín môžete využívať na solárne nabíjanie.

Solárna nabíjačka Xtorm s powerbank 10 000mAh
Solárna nabíjačka Xtorm s powerbank 10 000mAh
V prípade, že ste v oblasti, kde je menej slnečného žiarenia a viac tieňa alebo oblakov, napr. medzi horami, potrebujete výkonnú solárnu nabíjačku, ktorou rýchle dobijete batérie. V prípade, že žijete na slnečnom mieste, alebo potrebujete ušetriť váhu, ktorú nesiete napr. pri turistike a ste v slnečnej oblasti, stačí aj menší panel, ktorý však vyžaduje viac času na dobíjanie.

Pri výbere je potrebné dávať pozor aj na technológiu „auto-restart“. Niektoré solárne nabíjačky na mobil prestanú nabíjať, ak sa objavia oblaky alebo niekto zatieni panel, a nezačnú nabíjať, kým sa zariadenie neodpojí a nezapojí opäť. Vyberajte si zariadenia, ktoré sa opätovne zapnú automaticky.

Vyberajte si solárne nabíjačky na mobil podľa svojich potrieb, a podľa zariadení, ktoré potrebujete nabíjať. Či sa jedná o nabíjačku s integrovanou batériou, či potrebujete v slnečnom prostredí zatieniť nabíjané zariadenie, aby sa neprehrialo, alebo nabíjate v studenom prostredí, a potrebujete väčšiu dĺžku kábla, aby zariadenie mohlo byť v teplejšom prostredí, nevyberajte si len podľa ceny, ale uistite sa, že vám vybraná nabíjačka nezoberie viac, ako vám dá.

Text a foto: PR